BLOG

Najważniejsze strefy w kuchni

Najważniejsze strefy w kuchni

Ergonomia i funkcjonalność – właśnie tym powinna cechować się dobrze zaprojektowana kuchnia, w której potrzebne narzędzia powinny być na wyciągnięcie ręki i w której unikamy niepotrzebnego dreptania od szafki do szafki. Aby rzeczywiście tak było, projektanci wyróżnili pięć stref, które usprawniają przemieszczenie się po kuchni. Czym się one charakteryzują?

Strefa zapasów

Powinna być ulokowana jak najbliżej wejścia. To tutaj znajduje się lodówka, a także szafki, w których gromadzone są większe zapasy produktów spożywczych.

Strefa przechowywania

W strefie przechowywania powinny znaleźć się przedmioty codziennego użytku takie jak zastawa stołowa, szkło, sztućce oraz pojemniki na żywność. Najczęściej lokuje się w niej również mały sprzęt AGD z którego korzystamy podczas gotowania. Są to m.in. tostery, opiekacze, miksery oraz blendery, które warto mieć na wyciągnięcie ręki.

Strefa zmywania

Stanowisko do zmywania określane przez projektantów także jako strefa mokra to przestrzeń, w której znajduje się zlewozmywak oraz zmywarka do naczyń. Ważne, aby w tym miejscu wydzielić także szafkę na kosze do segregacji odpadów, a także nieduży obszar na detergenty, gąbki i inne przedmioty używane podczas sprzątania.

Strefa przygotowywania

Obszerny blat roboczy do przygotowywania posiłków to podstawowy element tej strefy. Powinny znaleźć się w niej także akcesoria takie jak łyżki, miski, deski do krojenia oraz pojemniki na produkty sypkie takie jak mąka oraz kasze. Umieszczane są one albo w estetycznych pojemnikach na blacie, albo w praktycznych, pojemnych szufladach.

Strefa gotowania oraz pieczenia

Płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa, okap oraz piekarnik to urządzenia służące do przygotowywania posiłków. Aby pomieścić niektóre z akcesoriów do gotowania, niezbędne jest zamontowanie pojemnych szafek, w których dodatkowo znajdą się garnki, patelnie oraz naczynia żaroodporne.

Nawet jeśli zdecydujemy się na samodzielne urządzenie kuchni, nie popełnimy żadnego błędu jeśli prawidłowo zaplanujemy każdą z pięciu powyższych stref, które mają za zadanie zagwarantować jak największą funkcjonalność tego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości.

2019-12-12 13:22:31

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ