BLOG

Czym jest kuchenny trójkąt roboczy?

Czym jest kuchenny trójkąt roboczy?

Prawidłowo zaplanowany trójkąt roboczy w kuchni stanowi niezbędną zasadę i znacznie ułatwia proces przygotowywania posiłków. Zasada ta polega na takim sposobie urządzenia kuchni, aby rozmieszczone w niej sprzęty ograniczały potrzebę przemieszczania się z jednego końca pomieszczenia na drugi. Stosując się do pewnych reguł, w rezultacie zyskuje się spore uproszczenie w postaci najkrótszej drogi do najczęściej używanych w kuchni sprzętów. Czym jest trójkąt roboczy w kuchni i jak go zaplanować?

 

Jak rozplanować trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy polega na rozstawieniu trzech głównych elementów wyposażenia kuchni na planie wierzchołków trójkąta. Takimi elementami są: zlewozmywak, lodówka oraz płyta kuchenna, często połączona z piekarnikiem. To pod ich ustawienie w głównej mierze należy planować projektowanie kuchni.

Chcąc właściwie rozplanować trójkąt roboczy w kuchni, nie należy skupiać się wyłącznie na wierzchołkach trójkąta roboczego, ale na tym, co dzieje się w kuchni pomiędzy nimi. Odpowiednie zagospodarowanie tych stref ma wpływ na komfort pracy w kuchni. Ustawienie wierzchołków trójkąta we właściwym miejscu nie sprawi, że kuchnia będzie już dobrze zaprojektowana, należy bowiem zachować pewne zależności między punktami w trójkącie roboczym. Takie zależności definiuje lodówka oraz zlew (odległość między nimi powinna mieścić się w przedziale 120 - 210 cm). Między nimi zaleca się zachować miejsce umożliwiające swobodne wykładanie produktów z zamiarem chowania ich do lodówki oraz wyłożenia produktów, które zaraz trafią do zlewu.

Kolejna zależność dotyczy zlewu i płyty (odległość między nimi powinna mieścić się w przedziale 120 - 210 cm/ ewentualnie 90 cm w małych pomieszczeniach). To właśnie między zlewem a płytą znajduje się blat roboczy, natomiast pozostałe miejsce na blacie w kuchni to blaty dodatkowe, a nie robocze.

Ostatnia już zależność dotyczy płyty oraz lodówki (odległość między nimi powinna mieścić się w przedziale 120 - 270 cm) pomimo tego, że elementy te wpływają na siebie w najmniejszym stopniu to dobrze, aby bezpośrednio ze sobą nie graniczyły oraz nie były za daleko, ponieważ to od lodówki zaczynamy cykl przyrządzania posiłku.

Ostatnim elementem podczas planowania trójkąta roboczego jest kierunek pracy. W idealnym układzie osoby praworęczne powinny planować kuchnię w taki sposób, aby poruszać się w trójkącie roboczym w prawą stronę od lodówki do płyty grzewczej. Wygodny kierunek pracy wynika bezpośrednio ze sposobu, w jaki przyrządzamy posiłek.

Dla osób trzymających nóż w prawej dłoni najbardziej naturalnym ruchem będzie chwycenie deski lewą ręką i zsunięcie produktów przy użyciu noża. Cały ten cykl odbędzie się najwygodniej, jeśli będzie przebiegać w prawą stronę.

Dlaczego należy pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego podczas planowania kuchni?

Prosta zasada trójkąta roboczego w kuchni umożliwia usytuowanie wszystkich produktów oraz sprzętów kuchennych niedaleko siebie. Odpowiednia aranżacja kuchni znacznie poprawia komfort pracy i zmniejsza odległość pokonywaną podczas przygotowywania posiłku.

Jak mówi projektant z firmy Kulenty, zajmującej się projektowaniem nowoczesnych oraz klasycznych kuchni: Kuchnia stanowi „serce” każdego domu, dlatego ważne, żeby układ mebli oraz sprzętów były zaprojektowane w przemyślany sposób. Zastosowanie zasady trójkąta roboczego w kuchni znacznie ułatwia pracę i skraca czas przygotowywania posiłków.

Decydując się na zaprojektowanie kuchni, zaleca się skorzystanie z oferty profesjonalnych firm zajmujących się aranżacją wnętrz oraz projektowaniem mebli. Doświadczenie projektantów oraz kompleksowa obsługa zagwarantują projekt kuchni dopasowanych do potrzeb użytkowników.

2021-02-08 12:48:06

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ