BLOG

Ile kosztuje urządzenie kuchni na wymiar?

 

Materiał czyli główny czynnik wpływający na cenę

Niezwykle trudno jest jednoznacznie ustalić cenę mebli na wymiar, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Koszt takiego rozwiązania przede wszystkim zależy od wykorzystanych materiałów do stworzenia blatów oraz korpusów i frontów szafek.

Oto zestawienie najczęściej stosowanych materiałów do wykonania szafek kuchennych:

  • Płyta wiórowa – jest to najtańsze tworzywo, które można dowolnie formować. Jednak ze względu na swoją kruchość i podatność na działanie wilgoci, nie jest to trwały materiał – szybko się niszczy i wymaga napraw lub wymiany. Fronty wykonane z płyty wiórowej pokrywa się laminatem, który również nie jest trwałym rozwiązaniem, ale za to daje możliwość wyboru dowolnego koloru lub wzoru.
  • Płyta MDF – inaczej płyta pilśniowa, powstała z włókien drzewnych o średniej gęstości poprzez sprasowanie. Tak jak w przypadku płyty wiórowej można bez ograniczeń dostosować jej kształt. Korpusy wykonane z tego materiału są zdecydowanie solidniejsze. Cena jest uzależniona także od rodzaju powłoki na frontach szafek, które mogą być pokryte folią MDF, fornirem, lakierem lub farbą akrylową. Najlepszą i najdroższą powłoką jest akryl – odporny na uszkodzenia, trwały oraz mocno połyskujący. Najtańsze i najmniej wytrzymałe są fronty foliowane. Nieco droższymi, ale lepszymi frontami są te pokryte lakierem lub fornirem (cienką warstwą drewna).
  • Lite drewno – jest to naturalny materiał, w związku z tym odznacza się najwyższą jakością, trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Cena drewnianych frontów zależy od rodzaju drewna, a także od typu obróbki np. frezowania, żłobienia, lakierowania, patynowania. Meble wykonane z drewna są kosztowną inwestycją (szczególnie w przypadku egzotycznych rodzajów tego surowca), ale wartą przemyślenia, ponieważ kuchnia na wymiar stworzona z tego materiału posłuży nam przez wiele lat, ciesząc oko nieskazitelnym wyglądem. 

Z kolei w przypadku blatów mamy do wyboru następujące typy:

  • Blaty laminowane – odznaczają się niską ceną, ale niestety są podatne na uszkodzenia i wymagają częstej wymiany.
  • Blaty drewniane – są bardzo trwałym i estetycznym rozwiązaniem. Cena takich blatów jest dość wysoka – zależy od rodzaju drewna i typu konserwacji (laminowanej lub olejowanej).
  • Blaty z konglomeratu – jest to materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia, plastyczny i niezwykle dekoracyjny. Cena takiego blatu jest bardzo wysoka, ale adekwatna do najwyższej jakości.

 

Od czego jeszcze zależy koszt kuchni na wymiar?

Rodzaj materiału wykorzystanego do budowy mebli kuchennych to nie jedyny czynnik wpływający na ich cenę. Oczywiście bardzo ważnym aspektem jest powierzchnia oraz kształt kuchni – im więcej mebli tym wyższa cena. Również więcej zapłacimy za dopasowanie mebli do niestandardowej kubatury pomieszczenia i stałych elementów architektonicznych lub do sprzętów AGD.

Trzeba także pamiętać, że nie bez znaczenia jest wyposażenie szafek, obejmujące ilość wnęk, półek oraz rodzaj systemu otwierania drzwiczek czy wysuwania szuflad. W związku z tym szafki otwierane w tradycyjny sposób, z niewielką ilością półek będą najtańszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była bardziej funkcjonalna, to warto zainwestować w kosze cargo, nowoczesne i wygodne systemy otwierania z solidnymi prowadnicami oraz zawiasami.

Na całkowity koszt ma wpływ także wybór odpowiedniej firmy, która wykona meble kuchenne na wymiar. Od doświadczenia wykonawców i ich renomy zależy ostateczna cena. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku inwestycji, której celem jest jak najdłuższe i jak najbardziej komfortowe użytkowanie, najlepiej nie oszczędzać na wyborze fachowców.

 

Uwzględniając wszystkie czynniki, można mniej więcej oszacować minimalny koszt kuchni na wymiar, który wynosi ok. 5-10 tys. zł. Może się wydawać, że jest to bardzo drogie rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że kuchnia powinna być miejscem idealnie dopasowanym do naszych potrzeb, a jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest maksymalna personalizacja. Dodatkowo kupując meble na wymiar mamy pełną dowolność i nie jesteśmy ograniczani, tak jak ma to miejsce podczas zakupu mebli z popularnych dyskontów meblowych. Płacąc więcej za meble kuchenne na wymiar, tak naprawdę płacimy mniej, ponieważ minimalizujemy koszty utrzymania i ewentualnej wymiany elementów w czasie długoterminowej eksploatacji. 

2022-01-18 08:22:17

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ