BLOG

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie jest ważnym elementem aranżacji kuchni. Planując urządzenie tego wnętrza warto podzielić całą powierzchnię na strefy, w których rozmieszcza się różne źródła światła. Dzięki temu można uzyskać optymalne efekty, a także wygodne i ergonomiczne pomieszczenie. Dowiedz się, jak dobrać punkty świetlne do kuchni. Sprawdź, czy lepiej postawić na jedną, dużą lampę, czy na wiele mniejszych i co wpływa na decyzję.

 

Najważniejsze zasady planowania oświetlenia kuchennego

Planując oświetlenie w kuchni, należy się kierować głównie zasadami ergonomii. Konieczne jest wyznaczenie stref, które umożliwiają realizowanie różnych funkcji. Są to strefy:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • zmywania,
  • przygotowywania,
  • gotowania.

 

W każdej z tych przestrzeni warto przewidzieć zróżnicowane oświetlenie: centralne, zadaniowe, a także dekoracyjne. Obecnie stawia się na mniejsze punkty oświetleniowe, ułatwiające pracę oraz poruszanie się po kuchni. Jak podkreślają specjaliści firmy Kulenty, oświetlenie sufitowe jest już tylko jednym z rozwiązań. Warto zauważyć, że lampa włączona przy wejściu do pomieszczenia ułatwia poruszanie się po nim. Można jednak, zamiast jednej dużej lampy, wybrać kilka mniejszych punktów, np. reflektorków halogenowych lub lampek LED.

 

Oświetlenie pod szafkami i nad stołem kuchennym

Podszafkowe oświetlenie kuchni jest niezwykle przydatne podczas czynności wykonywanych na blatach roboczych. Projektowanie mebli kuchennych i ich układu powinno uwzględniać to, że strefa przygotowywania potraw to jedno z najistotniejszych miejsc w kuchni. Musi cechować się wygodą, bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Najczęściej stosuje się w niej punktowe lub liniowe LEDy. Ich rozmieszczenie powinno zapewnić równomierne oświetlenie wybranej przestrzeni.

 

 

W przypadku stołu lub wyspy kuchennej można zastosować wiszące lampy, okap z wbudowanymi oprawami, podwieszany sufit z wbudowanymi punktami oświetleniowymi. Ważne jest również właściwe oświetlenie stołu, przy którym spożywa się posiłki w większym gronie. W przypadku stołu dla 2 – 5 osób, często wystarcza jeden punkt światła. Gdy stół jest większy, warto rozważyć 2 lub 3 lampy. Muszą być powieszona na takiej wysokości, by nie przeszkadzały użytkownikom, nie powinna oślepiać.

 

Planując kuchnię, trzeba również zdecydować, czy lepsze będzie ciepłe, czy zimne światło. Należy tu uwzględnić warunki oświetleniowe, kolorystykę pomieszczenia i dostęp promieni słonecznych. W nasłonecznionych kuchniach dobrze sprawdzi się zimne oświetlenie, w przeciwnym przypadku warto postawić na ciepłe żarówki.

2023-03-15 12:36:33

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ


RABAT 10% - +48 603 047 047


Pozostało

Promocja ograniczona czasowo. Kliknij, aby zobaczyć regulamin.
RABAT 10% - +48 603 047 047
Promocja ograniczona czasowo. Kliknij, aby zobaczyć regulamin.