BLOG

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Mniej popularna niż skandynawska czy klasyczna, ale równie piękna i funkcjonalna. Kuchnia w stylu angielskim spotka się z uznaniem wszystkich, którzy lubią nadawać tradycyjnym rozwiązaniom nowoczesnej formy. Tutaj mamy do czynienia z bogatymi zdobieniami, ale na pewno nie spotkamy przerostu formy nad treścią. Za przytulnym, sielankowym klimatem stoją bowiem solidne meble wykonane z wysokogatunkowych materiałów i praktyczne rozwiązania aranżacyjne.

Kolorystyka: biel, beż i brąz

Przytulny klimat w kuchniach angielskich budują jasne kolory. Mowa tu o bieli, ale częściej ecru czy beżu z dodatkiem brązu. Ciemniejsze barwy mogą występować jako kontrast – czarny blat lub dekor nad płytkami dodadzą pomieszczeniu wyrazistego charakteru, ale nie przytłoczą go.

Stylizowany sprzęt AGD

W kuchni angielskiej sprzęt AGD nie musi być zabudowany. Możesz go wyeksponować, ale wtedy zamiast nowoczesnych szaf chłodniczych czy kuchenek wybierz inspirowane klimatami retro lodówki z uchwytem czy piece z pokrętłami. Również małe AGD, czyli czajnik, ekspres do kawy może zostać wykonane w takim stylu i harmonijnie dopełnić wyposażenia wnętrza.

Stosowane materiały

Materiały stosowane do produkowania mebli tradycyjnym stylu angielskim są starannie dobrane. Nie spotkamy tu plastiku czy elementów o wątpliwej jakości – wszystko, od zawiasów i prowadnic, aż po fronty i blaty musi być najlepszego gatunku – tłumaczy projektant firmy Kulenty. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się mosiężne gałki, stalowe okucia czy kamienne blaty.

Gra świateł

Światło w kuchni angielskiej gra bardzo ważną rolę. Nie tylko służy do podświetlania blatów roboczych, ale też do rozjaśniania wnętrza, kreowania przytulnego klimatu. Bardzo często lampy są najbardziej wyrazistym akcentem tego pomieszczenia. Inwestorzy chętnie sięgają po kryształowe żyrandole. Dbają też o doświetlenie kuchni poprzez zaprojektowanie dużego okna. Jeżeli zostanie na nim umieszczona przesłona, to powinna być ona lekka, finezyjnie upięta, przepuszczająca jak najwięcej promieni słonecznych do środka.

Wyraziste akcenty: okap i wyspa

Dwoma najbardziej charakterystycznymi elementami wyposażenia kuchni angielskiej są okap i wyspa. Ten pierwsze zdecydowanie nie jest tylko pochłaniaczem brzydkich zapachów, ale przede wszystkim rzucającą się w oczy dekoracją. Stąd konieczność zaprojektowania go wyjątkowo starannie. Mile widziane są płaskorzeźby i obudowy w kominkowym stylu.

Drugim punktem liczącym się w pomieszczeniu jest wyspa. To na niej przyrządza się i serwuje dania (niekoniecznie inspirowane recepturami z wysp). Ten element może pełnić jednocześnie funkcję stołu, stanowić łącznik między kuchnią a jadalnią czy salonem. Stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania garnków oraz patelni.

Ekspozycja zastawy stołowej

Meble w kuchniach angielskich bardzo często przypominają klasyczne witryny oraz kredensy. Mają spore szybki, za którymi ustawione są zastawy stołowe. Szklane elementy nie tylko pozwalają na wyeksponowane naczyń czy srebrnych sztućców, ale też budują przestrzenny efekt, choćby dlatego, że odbijają światło.

Dbałość o detale

Kuchnie angielskie są bogato wyposażone i zdobione. Obecność kwiatów jest niemal obowiązkowa! Podobnie jak efektownych belek stropowych czy masywnych drewnianych futryn i łukowatych przejść. Zwieńczeniem całej aranżacji są akcenty tekstylne. Ścierki, podkładki na blat stołu i obicia krzeseł w ludwikowskim stylu powinny być pasiaste lub kwieciste. Popularnym rozwiązaniem są siedziska inspirowane kanapami chesterfield, a więc skórzane i pikowane.

 

Urządzając kuchnię angielską nie bój się bogactwa i luksusowych dodatków. Tutaj pojęcie „za dużo” nie istnieje – dekoracje są równie ważne jak sprzęty, a meble mają funkcję tak samo praktyczną, jak i ozdobną.

2020-09-17 13:39:32

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ