BLOG

Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dzieciom?

Jak zaprojektować kuchnię przyjazną dzieciom?

Małe dzieci uwielbiają spędzać czas w kuchni, towarzysząc rodzicom podczas gotowania. Niestety jednak to właśnie kuchnia jest dla nich najniebezpieczniejszym miejscem. Mogą się tutaj poparzyć, uderzyć o ostre kanty mebli albo zrobić sobie krzywdę ostrymi przedmiotami. Jak wobec tego zaprojektować kuchnię przyjazną dzieciom? Kuchnię, w której będą bezpieczne? 

 

Kuchnia przyjazna dzieciom – na co zwrócić uwagę?

Aby zaprojektować kuchnię przyjazną dzieciom, trzeba przewidzieć niebezpieczeństwa, jakie tu na nie czyhają. Wymaga to zaangażowania wyobraźni i spojrzenia na kuchnię z perspektywy dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące kwestie:

  • blaty – należy wybierać te o zaokrąglonych brzegach,
  • meble kuchenne – najlepiej, żeby nie miały wystających uchwytów. Świetnie się sprawdzają systemy typu klik,
  • blokady w szafkach – jeśli w szafkach dostępnych dla dzieci musisz umieścić przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie, na przykład przybory kuchenne lub noże, zabezpiecz te szafki, kupując specjalne blokady uniemożliwiające otworzenie drzwi,
  • bezpieczne AGD – warto przyjrzeć się też wybieranym urządzeniom AGD. Najlepiej, żeby nie miały wystających, a co za tym idzie kuszących dla dzieci przycisków. Zamiast kuchenki gazowej, lepiej wybrać płytę indukcyjną z funkcją blokady.

Często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zlecenie wykonania kuchni profesjonalistom, na przykład z firmy Meble Kulenty, specjalizującej się w projektowaniu kuchni i będącej producentem mebli kuchennych oraz łazienkowych.

 

Bezpieczna dla dziecka przestrzeń kuchenna

Warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie, kuchnia przyjazna dla dziecka, to nie tylko brak zagrożeń, ale też przestrzeń, w której mogą przyjemnie spędzać czas. Czy w Twojej kuchni jest miejsce, gdzie maluch może siedzieć i pomagać Ci na przykład przygotowywać ciasto? Takim miejscem może być stół z krzesłami, które będą miały odpowiednią wysokość albo wyspa z obniżonym blatem, przy którym dziecko będzie mogło się usadowić i spędzać razem z Tobą czas. Z całą pewności kuchnia przyjazna dzieciom to miejsce, które cieszy też rodziców.

 

 

Obecnie zaprojektowanie i wykonanie kuchni dostosowanej do potrzeb rodziny, nie stanowi żadnego problemu. Producenci mebli są w stanie przygotować je tak, by zaspokajały  potrzeby również Twojej rodziny. Co więcej, nie oznacza to żadnych kompromisów estetycznych. Kuchnia przystosowana do obecności dzieci, nadal może być bardzo stylowa. Jedyne czego będzie w niej brakować, to zagrożenia dla najmłodszych.

2022-07-11 13:15:40

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ