BLOG

Jaką płytę wybrać - indukcyjną czy gazową?

Jaką płytę wybrać - indukcyjną czy gazową?

Już na etapie projektowania kuchni warto się zastanowić, jaki będzie system zasilania kuchenki. Do wyboru są nowoczesne płyty indukcyjne oraz tradycyjne gazowe, które nadal mają swoich zwolenników. O ile do Twojego domu czy pionu w bloku podprowadzony jest gaz (lub masz możliwość zainstalowania butli), o tyle możesz rozważać każdą z tych opcji. W przeciwnym razie zostaniesz postawiony przed koniecznością zakupienia płyty zasilanej prądem. Który sprzęt AGD sprawdzi się lepiej w Twojej kuchni?

Jeśli chodzi o design

Przyjęło się uważać, że płyty indukcyjne są nowoczesne i lepiej pasują do współczesnych kuchni. Ich gładka tafla jest łatwa w utrzymaniu czystości, a dotykowy panel sterowania, podobnie ja cała konstrukcja pozostaje minimalistyczny i oszczędny w formie. Mając na uwadze te elementy, wiele osób decyduje się zainwestować w wariant zasilany prądem. Jednak warto wiedzieć, że producenci płyt gazowych także podążają za aktualnymi trendami. Stąd w ich asortymencie hartowane płyty szklane, na których ustawia się smukłe żeliwne ruszty.

Każdy z modeli dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych. Klasyczna czerń, modernistyczna biel, a może szampański odcień retro? Dopasowanie płyty do mebli kuchennych, pozostałych sprzętów oraz stylu wnętrza nie nastręcza żadnych trudności.

W kwestiach finansowych

Na zakup płyty indukcyjnej trzeba przeznaczyć około 2 tysięcy złotych, podczas gdy jej gazowy odpowiednik jest dostępny za dwukrotnie niższą cenę. Jednak nie należy kierować się wyłącznie początkową inwestycją, a zastanowić się nad kosztami eksploatacyjnymi. Te są niższe w przypadku gazu, jednak podczas gotowania są spore straty energii – nawet połowa trafia do otoczenia, zamiast podgrzewać garnek.

W przypadku płyty indukcyjnej zapewne odczujesz wzrost opłat za media. Sprzęt zużywa sporo prądu i dość długo się nagrzewa (choć nowsze modele potrzebują do tego zaledwie kilkudziesięciu sekund). Jednak cała energia uwalniana przez palnik jest wykorzystywana bezpośrednio do ogrzewania zwartości patelni. Stąd czas obróbki termicznej dań zdecydowanie się skraca.

Co wybrać?

Finalne pytanie brzmi – co wybrać? Jeżeli chcesz płacić mniej za samą płytę i jej późniejszą eksploatację zdecyduj się na model zasilany gazem. Ale uwaga – najpierw sprawdź, czy Twoje mieszkanie lub dom jest podłączony do sieci gazowej. W przypadku kuchenki gazowej, podczas gotowania mamy do czynienia z prawdziwym ogniem, dlatego lepiej unikać tego rozwiązania (lub dobrze zabezpieczyć sprzęt) gdy w domu są małe dzieci. W kwestii estetyki, utrzymania czystości, a także bezpieczeństwa i technologicznego zaawansowana zwycięża płyta indukcyjna. Tutaj wadą jest jednak wyższy koszt zakupu, a także eksploatacji (m.in. konieczność zakupienia specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej).

2020-11-19 07:17:21

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ