BLOG

Jaka powinna być optymalna wysokość blatów kuchennych?

Jaka powinna być optymalna wysokość blatów kuchennych?

Jednym z najważniejszych czynników, który odpowiada za funkcjonalność kuchni i ułatwia jej użytkowanie, jest wysokość blatu kuchennego. Wszystko po to, aby przygotowywanie posiłków było łatwiejsze, a także zdrowsze dla postury. Nie ulega bowiem wątpliwości, że kilkugodzinne stanie w nieprawidłowej pozycji w końcu stanie się dla gospodarzy prawdziwą udręką, a zmiana wysokości blatu będzie niemożliwa bez wymiany wszystkich mebli. Jak upewnić się,  że wymiary te będą maksymalnie ergonomiczne?

Standardowa wysokość blatu kuchennego

Najczęstszą wysokością montażu blatu kuchennego jest 85 cm, choć jest ona optymalna głównie dla osób o wzroście poniżej 165 cm. Jeśli więc nasi domownicy są wysocy (około 180 cm) warto dostosować ten wymiar i zdecydować się na kilka dodatkowych centymetrów (90 lub więcej). Z czego wynikają taki wymiary? Przede wszystkim z nauki zwanej ergonomią, która mówi nam, jak dostosowywać do swoich potrzeb warunki pracy. Ulokowanie blatów wynika m.in. z uśrednienia optymalnej wysokości poszczególnych stref: siekanie i krojenie najlepiej wykonuje się na wysokości 90 cm, wałkowanie i wyrabianie ciast niżej, około 75 cm, zaś mieszanie i ucieranie 88 cm. Oczywiście schodkowy układ kuchnie miałby niewiele wspólnego z praktycznością, właśnie dlatego niezbędne jest wyznaczenie ujednoliconego wymiaru.   

Jak określić idealną wysokość blatów kuchennych?

Wyznaczenie wysokości blatu kuchennego dla jednej osoby jest stosunkowo proste. Wystarczy stanąć tuż przy szafce oraz zgiąć ręce w łokciach. Potem od wysokości łokcia trzeba odjąć około 10-15 cm, zaś otrzymany wynik zobrazuje optymalne ulokowanie blatu. W przypadku większej liczby domowników, szczególnie tych chętnie gotujących, możemy zastosować podobną procedurę przy każdej osobie i zdecydować się na jedną, uśrednioną wysokość.

Wysokość blatu kuchennego ma ogromne znacznie dla funkcjonalności kuchni, dlatego nie warto decydować się na gotowe rozwiązania, szczególnie, jeśli należymy do wyższych osób. Wówczas najlepiej wybrać projekt kuchni na wymiar, który pod każdym względem będzie dostosowany do naszych potrzeb.

2020-04-05 12:16:19

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ