BLOG

Rola oświetlenia w projektach kuchni

Oświetlenie w myśl przepisów BHP to wykorzystywanie promieniowania widzialnego, dzięki któremu można dostrzec otoczenie i znajdujące się w nim przedmioty. Światło sztuczne pełni nie tylko funkcję stricte użytkową, ale także wpływa na samopoczucie domowników i pozwala na bezpieczne wykonywanie pracy wzrokowej. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno zapewniać wygodę widzenia. Niedostosowanie jego parametrów do wymagań środowiska to szybka droga do męczenia wzroku, co może nawet spowodować dolegliwości tego narządu. Sprawdźmy, jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie w domowej kuchni?

 

Oświetlenie główne i parametry światła

Oświetlenie w kuchni pełni z jednej strony funkcję techniczną, a z drugiej nadaje wnętrzu oczekiwany klimat. Jego rolą jest nie tylko oświetlenie powierzchni użytkowej, ale także blatu roboczego. Projekt mebli kuchennych powinien uwzględniać kilka źródeł światła. Najważniejszym z nich jest górna oprawa sufitowa o jasnej barwie, która swoim zasięgiem będzie obejmować jak największą przestrzeń.  Lampa sufitowa będzie stanowić dominantę oświetleniową, dlatego powinna emitować światło rozproszone. W tym celu najczęściej wykorzystuje się klasyczny plafon lub reflektorki halogenowe. Na większych przestrzeniach sprawdzi się elegancki żyrandol, a przy sufitach podwieszanych nowoczesne lampki LED-owe. Warto zdecydować się na system oświetlenia z funkcją sterownia natężeniem światła. W ten sposób zyskamy możliwość dostosowywania intensywności światła do konkretnych potrzeb.

Istotne parametry oświetlenia kuchennego to nie tylko natężenie światła, mierzone w Luxach. Bardzo ważny jest także wskaźnik oddawania barw Ra, który informuje o możliwościach wydobywania rzeczywistych kolorów przedmiotów. Nie powinien być on mniejszy niż Ra 80. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę barwową, wyrażaną w Kelvinach. Projekt mebli kuchennych najczęściej uwzględnia światło o neutralnej temperaturze barwowej, oscylującej w granicach około 4000 K. Zbyt wysoka temperatura barwowa lub zbyt niski wskaźnik oddawania barw sprawią, że kolory żywności staną się zafałszowane.  Może to być dużym utrudnieniem w ocenie ich przydatności do spożycia.

 

Oświetlenie kierunkowe i dekoracyjne

Oświetlenie główne należy uzupełnić oświetleniem kierunkowym. W projekcie mebli kuchennych musi ono zostać uwzględnione zwłaszcza nad blatem w postaci oświetlenia podszafkowego. Centralne źródło światła sprawi, że domownik pochylający się nad blatem, będzie na niego rzucał swój własny cień. Taka sytuacja znacznie obniży komfort przygotowywania posiłków. Punkty świetle nad blatem roboczym powinno się rozmiesić co 40-60 cm. Najbardziej funkcjonalne są oprawy, w których kąt padania światła można regulować. Efektownym rozwiązaniem są lampy na szynach. Pamiętajmy, że światło kierunkowe powinno być równomierne, aby zniwelować zjawisko cienia. Oświetlenie miejscowe należy także zaplanować nad stołem jadalnym, kuchenką oraz zlewozmywakiem. Lampę nad stołem umieszczamy w odległości 50-60 cm od blatu stołu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się modele wiszące.

Ostatnim rodzajem oświetlenia stosowanego w kuchni jest oświetlenie dekoracyjne. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są diody LED-owe, dostępne na rynku w różnych wariantach kolorystycznych. Światło dekoracyjne podkreśli charakter pomieszczenia i pozwoli wyeksponować jego atuty. Bardzo często instalowane jest do podświetlenia półek w szklanych witrynach. Na koniec pamiętajmy, że oświetlenie kuchenne musi współgrać z aranżacją wnętrza. Ważne jest, aby stylistyka opraw oświetleniowych korespondowała z walorami wizualnymi mebli kuchennych. Nasza firma zajmuje się tworzeniem projektów mebli kuchennych, w których wszystkie elementy są nie tylko funkcjonalne, ale także spójne stylistycznie.

2020-05-17 22:03:22

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ