BLOG

Zlewozmywak w kuchni. Gdzie go umieścić?

Zlewozmywak w kuchni. Gdzie go umieścić?

Proces projektowania kuchni to nie lada wyzwanie, dlatego warto w tej kwestii nawiązać współpracę z profesjonalistami. Prawidłowe dokonanie pomiarów, wybór odpowiednich materiałów i stylistyki wnętrza czy dopasowanie sprzętów AGD to nie wszystko. Niemniej ważne jest ergonomiczne rozplanowanie stref funkcjonalnych i właściwe rozmieszczenie najważniejszych instalacji. W poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu zlewozmywaka. Sprawdzimy, w jakim miejscu powinien zostać zlokalizowany.

 

Strefy robocze kuchni a lokalizacja zlewu

Prawidłowo zaprojektowana kuchnia uwzględnia podział na 5 stref roboczych. Tylko tak skonstruowany projekt mebli kuchennych będzie funkcjonalny. Do najważniejszych stref w kuchni zaliczamy strefę zapasów z lodówką i szafkami na artykuły spożywcze, strefę przechowywania z szafkami na naczynia, strefę przygotowywania posiłków z blatem roboczym i szufladami na narzędzia kuchenne, strefę gotowania z kuchenką i piekarnikiem oraz strefę mokrą ze zlewozmywakiem, zmywarką i koszem na śmieci. Kolejność stref w aranżacji przestrzeni kuchennej dla osób praworęcznych to od lewej lodówka i produkty spożywcze, naczynia i drobne sprzęty AGD, strefa zmywania i sprzątania, część do przygotowywania pokarmów i na końcu obszar gotowania i pieczenia. 

Powyższe zestawienie wyraźnie wskazuje, że zlewozmywak umieszczamy w strefie mokrej. Pod zlewem można umieścić szafkę z koszem na odpadki i środkami czystości, a zaraz obok zmywarkę. Najczęściej wybierany do kuchni zlew dwukomorowy wymaga szafki w zabudowie o minimalnej szerokości 80 cm. Zlew półtorakomorowy wymaga 60 cm, a jednokomorowy 50 cm. Pamiętajmy przy tym, aby umieścić zlewozmywak w maksymalnej odległości 3 metrów od pionu kanalizacyjnego.

 

Miejsce na zlew zgodne z zasadą trójkąta

Projektowanie stref funkcjonalnych w kuchni powinno opierać się na zasadzie trójkąta, dzięki której najważniejsze elementy wyposażenia zostaną umieszczone w optymalnych odległościach od siebie. Umożliwi to sprawne przygotowywanie posiłków. Zasada trójkąta sugeruje, w jakich odstępach zaplanować lokalizację zlewozmywaku, kuchenki grzewczej i lodówki. Ergonomiczne projekty mebli kuchennych uwzględniają zlew w centralnym miejscu, pomiędzy lodówką a kuchenką. Odległość od zlewu do lodówki oraz od zlewu do kuchenki powinna zawierać się w graniach 120-210 cm. Odległość pomiędzy lodówką a kuchenką będzie wypadkową tych wartości, ale przyjmuje się, że nie powinna być większa niż 270 cm. Pamiętamy przy tym, że zlewu wolno umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, aby nie dopuścić do przypadkowego zalewania palników.

Zlewozmywak najczęściej umiejscawiany jest na głównej ścianie zabudowy kuchennej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować go w narożniku, pod oknem, a nawet na wyspie kuchennej. Zlew na wyspie to efektowne rozwiązanie dla dużych kuchni, ale w mniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się zlew narożnikowy. Zlewozmywak w rogu to świetny pomysł na zagospodarowanie „martwej” przestrzeni i maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Zlew pod oknem to z kolei rozwiązanie chętnie wybierane przez właścicieli domków jednorodzinnych, zwłaszcza jeżeli okno wychodzi na ogród. Należy się jedynie upewnić, że bateria nie będzie przeszkadzać w otwieraniu okna na oścież.

2020-05-17 21:58:21

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ