Kuchnia o dużym metrażu. Porady aranżacyjne

Kuchnia o dużym metrażu. Porady aranżacyjne

Duża kuchnia, choć jest marzeniem wielu, stanowi też spore wyzwanie aranżacyjne.
W przestronnym wnętrzu zmieścisz wszystkie meble i sprzęt AGD, ale możesz borykać się z problemem pustki, a nawet roznoszącego się echa. Inną kwestią są odległości pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia. Jeśli chcesz mieszkać wygodnie, zatroszcz się o ergonomiczne rozplanowanie kuchni.

W dużych kuchniach zmieszczą się lodówki typu side-by-side, wyspy z blatem roboczym, stoły z krzesłami oraz barek na alkohol. Niektórzy korzystają ze swobody, jaki stwarza większy metraż, aby zaaranżować również spiżarnię.

Podział na strefy

Aby praca w kuchni była przyjemna, a nawigacja po pomieszczeniu intuicyjna, warto podzielić je na strefy. Najczęściej wyróżniane są:

strefa zapasów i przechowywania — spiżarnia wraz z szafkami,
strefa przyrządzania posiłków — blaty robocze,
strefa utrzymania czystości — zlewozmywak, zmywarka,
strefa gotowania — kuchenka, piekarnik.
W dużej kuchni każda z nich może być bardziej obszerna niż w standardowych projektach. Ważne, aby wykorzystać cały potencjał pomieszczenia, nie pozostawiając niezagospodarowanych przestrzeni. Wnęki czy skosy również nadają się do funkcjonalnej zabudowy.

Kuchnia, jadalnia i spiżarnia

Obszerna kuchnia to nie tylko miejsce przyrządzania posiłków i przechowywania naczyń czy produktów spożywczych. W wielu przypadkach stanowi także przestrzeń do przechowywania zapasów oraz serwowania dań. Z powodzeniem zmieścisz w niej stół dla całej rodziny i otoczysz go krzesłami. Donoszenie dań będzie komfortowe, ponieważ niewielka odległość będzie dzieliła miejsce jedzenia od miejsca gotowania.

Spiżarnia w kuchni może przybrać formę zabudowanej szafy lub szafy wnękowej. Niektórzy decydują się wyeksponować swoje zbiory na regałach, traktując je zarazem jako element dekoracyjny pomieszczenia. W dużym wnętrzu każda opcja jest możliwa. Ważne, aby projekt kuchni obejmował wszystkie strefy robocze oraz inne, które zażyczy sobie inwestor. W tym zakresie wsparcie i doświadczenie wykonawców okażą się nieocenione.

Połącz styl i funkcjonalność

Ride into the future with our electric bikes