Projektowanie kuchni na wymiar – krok po kroku

Projektowanie kuchni na wymiar – krok po kroku

Kuchnia na wymiar to doskonały wybór, jeżeli zależy Ci na przemyślanej, funkcjonalnej i stylowej przestrzeni dostosowanej do Twoich potrzeb i możliwości.

Zanim jednak powstanie kompletna kuchnia na wymiar, poprzedza ją wnikliwa analiza warunków i stworzenie precyzyjnego projektu, który potem zostanie jak najwierniej odwzorowany podczas realizacji. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę, aby projekt kuchni na wymiar okazał się sukcesem!

Pierwszy krok – analiza potrzeb i przestrzeni

Wśród kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o usytuowaniu oraz wyposażeniu kuchni, znajdują się: dostępny metraż, układ pomieszczenia, obecność okien lub wentylacji oraz istniejących lub mających powstać instalacji. W każdej kuchni wymagana jest właściwa wentylacja, gdyż w trakcie gotowania generowane jest ciepło, które musi zostać odpowiednio odprowadzone z pomieszczenia.

Ponadto w kuchni należy podłączyć różne sprzęty zarówno do instalacji wodno-kanalizacyjnej, jak i elektrycznej. W oparciu o plan rozmieszczenia tych instalacji najczęściej ustala się, gdzie staną poszczególne sprzęty, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomii pomieszczenia.

Znaczenie ma także to, ile osób będzie korzystać z kuchni oraz jakie jest podejście domowników do gotowania czy wspólnego jedzenia. Na podstawie indywidualnych preferencji określa się wielkość przestrzeni roboczej, na przykład w postaci dodatkowych blatów.

Wybór stylu i materiałów

Meble kuchenne w dużej mierze determinują styl, jaki będzie dominował w kuchni. W zależności od gustów klientów, meble na wymiar mogą być wykonane w dowolnym stylu i kolorystyce. Szczególną popularnością cieszy się styl nowoczesny i skandynawski, gdyż dominujące w nich jasne odcienie i proste formy pasują właściwie do każdego rodzaju zabudowy i prezentują się dobrze zarówno na małych, jak i większych powierzchniach.

Meble w stylu rustykalnym czy industrialnym o nieco ciemniejszej kolorystyce i masywnym wyglądzie pasują do kuchni połączonych z jadalnią, w mieszkaniach mieszczących się w starych kamienicach z wysokimi sufitami czy też na poddaszu.

Wygląd mebli kuchennych to jednak nie wszystko. Najważniejsza jest ich funkcjonalność i odporność na uszkodzenia i wilgoć. Korpusy i fronty mebli kuchennych mogą być wykonane z wysokiej jakości płyty MDF, która powstaje z drobno zmielonego drewna z dodatkiem związków organicznych. Może być pokryta folią PCV, lakierem, laminatem lub fornirem.

Płyty MDF są odporne na wilgoć i nie ulegają wypaczeniu, są też odporne na zabrudzenia, także te trudne do usunięcia.

Równie popularne są meble kuchenne z litego drewna, które mają szlachetny wygląd i ponadczasową klasę. To wyjątkowo trwały, a jednocześnie naturalny surowiec, który przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji wytrzyma wiele lat bez najmniejszych oznak użytkowania.

Jeżeli chodzi o blaty kuchenne, tu warto stawiać na materiały odporne na zarysowania, wysokie temperatury i plamy. Blaty kamienne i granitowe cieszą się dużą popularnością, gdyż łączą luksusowy wygląd z niemalże niezniszczalnością. Popularne są też blaty ze stali nierdzewnej, które odznaczają się dużą wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu w czystości. Świetnie pasują do kuchni w stylu nowoczesnym.

Funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni

W każdym projekcie kuchni na wymiar najważniejszy etap to rozplanowanie przestrzeni z uwzględnieniem zasady trójkąta roboczego i stref pracy – przygotowywania, gotowania, przechowywania i zmywania, co wynika z naturalnej kolejności wykonywanych czynności podczas przygotowywania posiłku.

Chodzi o znalezienie najlepszej lokalizacji dla poszczególnych urządzeń AGD, czyli lodówki, zlewu i płyty grzewczej, opcjonalnie piekarnika i stref pracy z nimi związanych. Długość blatu między urządzeniami powinna wynosić 60 cm, a dla maksymalnej wygody warto zaplanować w jednym miejscu 100 cm blatu roboczego.

Zgodnie z zasadą „trójkąta roboczego” użytkownik w trakcie gotowania ma płynnie poruszać się po kuchni w określonej kolejności wzdłuż krawędzi tej figury. To bardzo funkcjonalne w przypadku kuchni dwurzędowej, w układzie L lub U czy z wyspą. Wyjątkiem są kuchnie jednorzędowe, gdzie wyposażenie AGD znajduje się w jednym ciągu.

Projektowanie szafek i przestrzeni do przechowywania

Po dokładnym zaplanowaniu przestrzeni można przejść do projektu mebli z uwzględnieniem dostępnych wymiarów i miejsca do przechowywania. Wszystkie szafki powinny zapewniać odpowiednio dużo półek, szuflad i schowków, które ułatwią organizację kuchni. Domownicy powinni mieć do nich swobodny dostęp, dlatego przy projekcie należy uwzględnić wzrost osób, które będą z nich korzystały.

Wybór sprzętu AGD i oświetlenia

Projektując meble kuchenne na wymiar, nie można pominąć kwestii sprzętu AGD, który musi pasować do projektu, jak i potrzeb domowników. Sprzęty, takie jak lodówka, piekarnik czy zmywarka, mogą znaleźć się w całkowitej zabudowie. Podobnie popularna dziś płyta indukcyjna może znaleźć się na blacie, a jej instalacja będzie ukryta w szafce kuchennej. To wszystko należy wziąć pod uwagę już w początkowej fazie projektowania, aby mieć pewność, że wszystkie sprzęty zmieszczą się na określonej powierzchni.

Plan kuchni obejmuje też wybór oświetlenia, zarówno ogólnego, jak i punktowego nad blatami. Jest to szczególnie ważne, gdy w kuchni nie ma okna, a co za tym idzie, nie ma naturalnego światła. Punktowe oświetlenie nad blatami roboczymi zapewnia odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków.

Finalny projekt i realizacja – od wizji do montażu

Po wielokrotnej konsultacji z klientem i ustaleniu jego potrzeb, budżetu i ograniczeń, jesteśmy w stanie przygotować finalny projekt w formie bezpłatnej komputerowej wizualizacji 3D. Dzięki temu klienci są w stanie zobaczyć, jak realnie będzie prezentować się kuchnia i wprowadzić ewentualne zmiany. Na tym etapie następuje też wstępna wycena.

Po zatwierdzeniu projektu i wybraniu materiałów następuje realizacja zamówienia i montaż. Gotowe meble są dostarczane do klienta w wybranym terminie i montowane przez doświadczonych monterów. Meble objęte są 3-letnią gwarancją, a także serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Połącz styl i funkcjonalność

Ride into the future with our electric bikes