Styl rustykalny we wnętrzach kuchennych
Styl rustykalny we wnętrzach kuchennych
Styl rustykalny we wnętrzach kuchennych
Urządzając mieszkanie, czy też dom jednym z pierwszych czynności, przed projektowaniem wnętrza jest wybór odpowiedniego stylu wnętrzarskiego. W przypadku kuchni dość dużą popularnością cieszy się ostatnio styl rustykalny. Zobaczmy, w jaki sposób wprowadzić go do wnętrza? O czym trzeba pamiętać, a czego lepiej nie stosować w aranżacji?
Charakterystyka stylu rustykalnego
Styl rustykalny to styl, w którym królują takie detale jak koronkowe zazdrostki, drewniane okiennice, starodawne, bądź imitowane na przedmioty z duszą dodatki, nawiązujące do wiejskiego klimatu i rzeczywistości, jaką pamiętamy z epoki staropolskich dworków i urokliwych chat pod lasem. Jest to niezwykle plastyczny styl, który stwarza duże możliwości aranżacyjne, zwłaszcza że doskonale łączy się z innymi trendami.
Pierwszą charakterystyczną cechą stylu rustykalnego jest zastosowanie drewnianych elementów w całym wnętrzu, idealnie jeśli będzie to „drewno nieczyste” spękane, ze sękami, słojami — jednym słowem jak najmniej obrobione. Ten rodzaj aranżacji powinien być oparty na prostych kształtach mebli, pozbawionych misternych ozdobników. Dobrze jeśli zawitają w nim beli sufitowe, naturalna solarka okienna i drzwiowa.
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Przede wszystkim trzeba postawić na naturę. Warto wpleść w kompozycję elementy dekoracyjne z rattanu czy wikliny. Mile widziane są blaty imitujące kamień, czy też płytki nawiązujące charakterem do starych pieców kaflowych. W tym stylu sprawdzi się kredens, który warto otoczyć glinianymi naczyniami, wiekowymi młynkami, czy ozdobnymi szklanymi butelkami. Kuchnia w tym stylu powinna być maksymalnie przytulna, być może warto zastosować w niej obrus w kratę, firanki wykończone koronką, a na podłodze terakotę imitującą kamienne klepisko.
Kuchnia rustykalna to kuchnia ponadczasowa, nigdy nie wyjdzie z mody. Dzięki starannie dobranym dodatkom aranżacyjnym można uzyskać zapierający dech w piersiach efekt, skłaniający do wspólnego biesiadowania, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.