BLOG

Częste błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

Częste błędy popełniane przy projektowaniu kuchni

Kuchnia to w wielu przypadkach serce domu, w którym gospodarze spędzają sporo czasu. Aby była ona wygodna, a przygotowanie dań nie nastręczało problemów, powinna być zaprojektowana w zgodzie z kilkoma zasadami. Jakie błędy w aranżacji są najczęstsze i jak można ich uniknąć?

Błędy popełniane przy projektowaniu małej kuchni

Mała kuchnia oferuje nam bardzo ograniczoną przestrzeń, która może nastręczać różnych problemów. Jednym z nich jest niewiele miejsca do przechowywania, dlatego podstawowym błędem jaki można popełnić jest brak wiszących szafek. Zamiast nich właściciele sporadycznie decydują się na półki lub wieszaki, a choć mogą one prezentować się ładnie, to niestety zdecydowanie nie sprawdzą się w kuchni o niewielkim metrażu. Kolejną złą decyzją jest wybranie ciemnych mebli i kolorów ścian, które będą dodatkowo optycznie pomniejszać wnętrze. Dlatego też w małych kuchniach nasi projektanci bardzo często wykorzystują jasne fronty - są one nie tylko praktyczne, ale także gwarantują schludny i nowoczesny wygląd.

Błędy związane z nieprawidłowym ulokowaniem sprzętów

Ergonomia w kuchni to jeden z najważniejszych elementów, o który należy zadbać na etapie projektowania pomieszczenia. Podstawową zasadą jest tzw. trójkąt roboczy, czyli prawidłowe rozmieszczenie lodówki, zlewu oraz kuchenki gazowej lub indukcyjnej. Przede wszystkim nie mogą one być ulokowane zbyt blisko siebie. Optymalna odległość pomiędzy kuchenką a lodówką to od 120 do 270 cm, zaś pomiędzy zlewem i kuchenką oraz zlewem i lodówką to od 120 do 210 cm. Jeśli kuchnia jest mała, powinno to być minimalnie 60 cm. Pamiętajmy także o tym, że kuchenka gazowa musi znajdować się w odległości przynajmniej 50 cm od okna, dzięki czemu unikniemy pobrudzenia szyb tłuszczem oraz parowania okien od ciepła generowanego podczas gotowania.

Projektowanie kuchni wymaga znajomości zasad ergonomii i bardzo dobrego planowania, dlatego też często lepiej zlecić to zadanie architektom wnętrz lub firmom zajmującym się produkcją mebli kuchennych na wymiar. Wówczas będziemy mieć pewność, że pomieszczenie to zostanie zaprojektowane w sposób łączący funkcjonalność i piękno.  

2020-03-30 21:00:56

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ