BLOG

W czym tkwi sekret popularności szarych kuchni?

W czym tkwi sekret popularności szarych kuchni?

W ostatnim czasie showroomy, witryny sklepowe oraz katalogi zapełniły się inspiracjami na urządzenie funkcjonalnych i modnych kuchni. Wśród projektów dużą popularnością cieszą się meble w kolorze szarym. Taka zabudowa jest nie tylko designerska, ale też niezwykle praktyczna. Łatwo utrzymać ją w czystości, a także dopasować do pozostałego wyposażenia domu czy mieszkania. Poznaj, w czym tkwi jej sekret!

Jasnoszary czy ciemnoszary?

Jasne barwy sprzyjają optycznemu powiększaniu wnętrz, z kolei ciemnie wizualnie je zmniejszają. Jednocześnie każdy z ciepłych odcieni pomaga w budowaniu przytulnego klimatu, który jest tak ważny w kuchni. Popiel, stal, grafit – paleta barw jest rozbudowana, a tylko od wyobraźni inwestora i kreatywności projektanta Kulenty zależy, w jaki sposób zostanie wykorzystana.

Częstym zabiegiem jest łączenie różnych odcieni szarości na zasadzie ombre, czyli cieniowania (szafki górne jasne, dolne fronty ciemne). Zdarzają się również inne zestawienia – szarości z drewnem, stalą, chromem czy szkłem. To możliwe, ponieważ szara baza jest na tyle uniwersalna, że pasuje niemal zawsze!

Łatwość w utrzymaniu czystości

Białe kuchnie są piękne – sterylne i jasne, ale utrzymanie w czystości frontów to nie lada wyzwanie. Pryskający tłuszcz, rozlany sos czy kawa zostawiają ślady i zacieki niekiedy bardzo trudne do usunięcia. Z kolei na czarnych elementach widoczne są drobinki kurzu oraz wszechobecne odciski palców.

Mając to na uwadze, rozsądnym wyborem okazują się szarości. Nie widać na nich zanieczyszczeń, a sprzątanie ogranicza się głównie do przecierania wilgotną szmatką. W zależności od tego, czy wykończenie jest matowe czy na wysoki połysk można też stosować inne preparaty dedykowane do pielęgnacji drewna czy laminatów.

Szarość do wszystkich wnętrz

Kuchnia nowoczesna, loftowa, skandynawska czy klasyczna? To bez znaczenia, gdy decydujesz się na szare meble. Pasują one wszędzie, a to dzięki dodatkom nabierają konkretnego charakteru. I tak np. możesz zdecydować się na lampy w postaci gołych żarówek bez kloszów by zbudować industrialny klimat lub postawić na szkło i kryształy dla dodania kuchni luksusowego sznytu.

 

Szarość harmonizuje nie tylko z różnymi materiałami – drewnem, stalą szlachetną, szkłem, kamieniem czy elementami chromowanymi, ale też pasuje do wielu kolorów. W zestawieniu z czernią nabierze surowego wykończenia, z bielą – rozjaśni się i optycznie popiętrzy wnętrze. Coraz większą popularnością cieszą się też nietypowe połączenia z lawendą, pudrowym różem, butelkową zielenią, złotem, a nawet szklanymi panelami przedstawiającymi futurystyczne grafiki lub naturalistyczne fotografie.

2020-09-21 13:57:54

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ