BLOG

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnie urządzone w skandynawskim stylu szturmem zawładnęły kartami katalogów aranżacyjnych, sklepowymi wystawami oraz… sercami Polaków. Nic dziwnego – są niezwykle praktyczne, ergonomiczne, a przy tym piękne. Wykorzystanie jasnych kolorów i naturalnych materiałów dodatkowo podnosi atrakcyjność pomieszczeń inspirowanych klimatami naszych sąsiadów zza Bałtyku. Co trzeba wiedzieć projektując wnętrze w nurcie skandynawskim?

Z założenia kuchnie skandynawskie są przestronne i jasne. Ale taki efekt możesz osiągnąć nie tylko, kiedy mieszkasz w willi, ale też wówczas, gdy zajmujesz niewielkie mieszkanie w wieżowcu. Odpowiednio zaprojektowane meble, dobrane kolory i przemyślany układ sprawią, że nawet na małym metrażu powstanie przestrzeń przytulna, a zarazem wysoce funkcjonalna.

Styl mebli

Meble skandynawskie cechują się prostą formą i jasną kolorystyką. Często są tworzone z udziałem drewna (nóżki, uchwyty) oraz szkła (witryny). W ten sposób udaje się uzyskać naturalny, bardzo sielski klimat. Przełamaniem dla niego są surowe wykończenia, np. cegły na ścianach czy laminowane blaty z połyskiem. Całość musi jednak być łatwa w utrzymaniu czystości, a także higieniczna, czasem wręcz sterylna.

Kolory ścian

Postaw na jasne kolory – biel i beż nie tylko dobrze prezentują się z jasnymi meblami, drewnem i tkaninami, ale też optycznie powiększają pomieszczenie. Nie musisz natomiast rezygnować z kontrastowych elementów – mogą to być np. kafelki z dekorem, ściana z cegieł lub czarna, kredowa pokryta dodatkowo farbą magnetyczną.

Posadzki i stolarka

Drewno rządzi, jeżeli chodzi o nurt skandynawski. Oczywiście możesz zdecydować się na tańszą wersję i wybrać drewnopodobne okleiny lub akcenty z bambusem czy sosną w roli głównej. Mowa tu choćby o żaluzjach, ale o tym wspominamy dalej.

Akcesoria i dodatki

Na tle mebli o prostych bryłach, pozbawionych zbędnych ozdobników świetnie prezentują się dodatki z charakterem. W kuchni są to przesłony okienne, lniane lub jutowe bieżniki na stoły, świece, świeże zioła w ceramicznych doniczkach, zegary z dużymi tarczami i wskazówkami, lampy z okrągłymi kloszami lub odsłoniętymi żarówkami. Dodatki również należy dobierać, mając na uwadze główne założenia nurty skandynawskiego, czyli minimalizm i prostotę form.

Rozplanowanie

Dobre rozplanowanie przestrzeni jest ważne w każdej kuchni, lecz w skandynawskiej jest priorytetem. Zaplanuj wnętrze, pamiętając o umiejscowieniu w nim stref do przyrządzania i serwowania dań, sprzątania, przechowywania produktów spożywczych oraz gotowania. Pomogą Ci w tym programy projektowe, z jakich korzystają specjaliści Kulenty.

2020-10-13 11:58:21

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ