BLOG

Jak urządzić kuchnię w wąskim pomieszczeniu?

Jak urządzić kuchnię w wąskim pomieszczeniu?

Urządzanie kuchni w wąskim pomieszczeniu to często wyzwanie nawet dla najlepszych projektantów wnętrz. Jest jednak kilka zasad pomagających w planowaniu, jeśli pomieszczenie ma kształt wąskiego tunelu i właściciele nie chcą rezygnować z piękna i ergonomii. Czym w takiej sytuacji należy się kierować?

Oczekiwania inwestorów

Pierwszym etapem projektowania każdego wnętrza jest dokładne określenie, jakie potrzeby mają inwestorzy. Czy kuchnia tunelowa ma sprawdzać się do gotowania na co dzień? Czy musi znaleźć się w niej przynajmniej nieduża przestrzeń do spożywania posiłków, np. kosztem rezygnacji z kilku szafek? Czy może właściciele gotują rzadko, przez co w pomieszczeniu wystarczą podstawowe meble i otwarte półki? Dopiero na podstawie tych kryteriów można przystąpić do planowania pomieszczenia czy to samodzielnie, czy z pomocy projektantem.

Kolorystyka

Jednym z pierwszych etapów powinien być też wybór kolorów. W wąskich kuchniach doskonale sprawdzą się barwy jasne, optycznie powiększające wnętrze. Niezawodna będzie przede wszystkim biel, przy czym coraz częstszym wyborem inwestorów są również zabudowy dwukolorowe. Są one bardzo oryginalne i ciekawsze, aniżeli jednokolorowe warianty.

Dobór mebli

Najważniejszą decyzją przy meblowaniu wąskiej kuchni jest oczywiście wybór zabudowy. W przypadku niedużego metrażu zawsze najlepiej sprawdza się projekt mebli kuchennych na wymiar, które będą idealnie dopasowane do danego wnętrza i potrzeb właścicieli.

Urządzając wąską kuchnię trzeba też zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie stref kuchennych oraz zasadę trójkąta roboczego. W małych wnętrzach szczególnie ważna jest ta ostatnia, bowiem zgodnie z nią, lodówka, zlew oraz kuchenka powinny być ulokowane na wierzchołkach trójkąta, przy czym łączna odległość pomiędzy tymi sprzętami nie powinna być większa niż 7 m. W wąskiej kuchni prawdopodobnie nie będzie z tym problemu, przy czym trzeba uważać również na to, by sprzęty te nie były ulokowane zbyt blisko siebie.

Praktycznie ponad wszystko

Urządzając kuchnię w wąskim pomieszczeniu trzeba też zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność. Przyda się przede wszystkim sporo szuflad oraz praktycznych szafek typu cargo, a także akcesoriów ułatwiających gotowanie na co dzień. Do tych ostatnich należeć będą różnego rodzaju relingi naścienne, haczyki i listwy, które pomogą w porządkowaniu.

Oczywiście trzeba też pamiętać, aby na wierzchu nie znajdowało się za dużo akcesoriów. Może bowiem pojawić się problem z zagraceniem pomieszczenia i jego optycznym pomniejszeniem (to kłopot zwłaszcza w przypadku małych kuchni).

 

Jak widać etapy planowania kuchni w wąskim pomieszczeniu są zbliżone do tych o regularnych kształtach. Zawsze bowiem kluczowe znaczenie mają potrzeby właścicieli, a także kwestie ergonomii, by pomieszczenie na co dzień było wygodne w użytkowaniu.

2021-08-17 14:38:14

3 KROKI DO WYMARZONYCH MEBLI

Zamów bezpłatny projekt dopasowany do Twojego domu

Zamówienie

ZAMÓWIENIE

Projekt

PROJEKT

Montaż

MONTAŻ